Obtěžuje vás ověřování podpisů na úřadě? Už nemusí!

Děsíte se vyřizování na úřadu? Berete si půl dne volna, když musíte něco řešit s úřadem? A co kdybyste to raději řešili elektronicky? I když potřebujete ověřený podpis. Přesný POSTUP zřízení elektronického podpisu si stáhnete z přílohy článku.

elektronický podpis, uznávaný elektronický podpis, kvalifikovaný elektronický podpis, uznávání dokumentu, ověření listiny, ověření podpisu, elektronická komunikace s úřady, komunikace s úřady, úřad, úřední styk

Stáhněte si přesný POSTUP zřízení elektronického podpisu.

Při komunikaci se státní správou máte možnost využít elektronická podpisy. Elektronické popisy slouží (jak již název napovídá) k podepisování dokumentů, které jsou v elektronické podobě. Vaše identita je při podpisu garantována a vy tedy můžete dokument podepsat a rovnou odeslat, aniž byste jej museli tisknout, ručně podepisovat a pak posílat prostřednictvím pošty.

Elektronické podpisy mohou využívat i právnické osoby. V takovém případě nechá právnická osoba vystavit elektronický podpis pro své zaměstnance. Elektronický podpis můžete využít i jako jednatel společnosti, pokud v rámci této funkce potřebujete komunikovat se státní správou. Elektronický podpis doporučujeme zřídit ve chvíli, kdy má společnost jednatelů více, aby bylo zřejmé, který z jednatelů za společnost komunikuje.
 

Elektronických podpisů existuje několik druhů podle stupně důvěryhodnosti. Tento článek se zabývá dvěma typy elektronických podpisů, a to uznávanému elektronickému podpisu a kvalifikovanému elektronickému podpisu.  

Uznávaný elektronický podpis 

Uznávaný elektronický podpis slouží po komunikaci se státní správou ČR. Tento podpis můžete mít uložený jednoduše v počítači, nebudete potřebovat žádný speciální prostředek. Představte si prakticky situaci, kdy potřebujete komunikovat s některým z českých úřadů např. podáváte elektronicky přiznání k dani z příjmů či posíláte podání na soud (může se jednat o jakýkoli typ soud, včetně soud rejstříkového). V takovýchto případech můžete využít uznávaného elektronického podpisu. Potřebný dokument podepíšete v elektronické podobě a odešlete. Dotčený úřad má pak jistotu, že jste dokument odeslal skutečně vy.

Takový postup Vám ušetří čas, jelikož nebudete muset na úřad osobně, případně stát frontu na poště kvůli odeslání dokumentu. Takto podepsaný dokument nejde již dále upravovat, takže vy i daný úřad máte jistotu, že se jedná o „originální“ dokument. Tato míra zabezpečení je jedním z velkých benefitů elektronických podpisů. Pokud máte pocit, že byste uznávaný podpis využili, můžete si z přílohy k tomuto článku stáhnout návod, který vás provede procesem pořizování elektronického podpisu.  

Kvalifikovaný elektronický podpis 

Kvalifikovány elektronický podpis slouží pro komunikaci s úřady nejen v České republice ale po celé Evropské unii. Oproti uznávanému podpisu se liší tím, že musí být uložený na tzv. kvalifikovaném prostředku. Kvalifikovaný prostředek si můžete představit jako flashdisk, na kterém je uložen váš kvalifikovaný elektronický podpis. K uložení podpisu vám však nebude stačit obyčejné USB. Pokud si budete chtít opatřit kvalifikovány podpis, je potřeba si zakoupit takový nosič, který má potřebnou míru zabezpečení.  

Kvalifikovaný elektronický podpis můžete použít pro komunikaci s orgány po celé Evropské Unii. To se může hodit například při zasílání žádosti o registraci společnosti mimo ČR či jiné podnikatelské oprávnění, při zasílání podání na zahraniční soudy. Kvalifikovaný podpis tak může být vhodný například pro české společnosti, kteří mají obchodní partnery v rámci celé Evropské unie či pro společnosti, které mají zahraniční přesah. Pokud se domníváte, že byste mohli benefitovat z pořízení kvalifikovaného elektronického podpisu, v příloze článku si můžete stáhnout návod, jak na to.  

Závěr  

Pokud vás obtěžuje chození na úřady a ověřování listin nebo podpisů, určitě zvažte využití zmíněných nástrojů. Ušetříte čas a získáte vysokou míru zabezpečení, která se s elektronicky podepsanými dokumenty pojí.


POSTUP ke zřízení elektronického podpisu najdete v příloze článku.

JUDr. Libor Vašíček
Natálie Králová

Legal Partners, advokátní kancelář s.r.o.

Stáhněte si přesný POSTUP zřízení elektronického podpisu.

Související články

Povinnost zveřejnit smlouvu v registru smluv - leží na státu, nebo na podniku?

Smlouvy se státem (krajem nebo obcí) mají mezi lidmi obecně pověst zlatého dolu. Ne vždy jde ale o procházku růžovým sadem a s takovými smlouvami se pojí i některé překvapivé háčky. Třeba se zveřejněním v registru smluv. Víte, kdo tuto povinnost má?

Zobrazit více

REZA, digitální plná moc a šetříme papír

Pokud máte bankovní identitu nebo datovou schránku, můžete si ušetřit cestu na CzechPoint, nervy a papír. Přichází totiž REZA (Registr zastupování). Díky, DIA!

Zobrazit více

Chcete dostávat články pravidelně na e-mail?