Čas od času se v médiích objevují články ohledně povinnosti zveřejňovat informace. Někdo se této povinnosti může snažit využít např. k zahlcení úřadu, ale jindy jde o naprosto legitimní dotaz na věc veřejného zájmu. Kdo tedy má povinnost zveřejňovat informace a jaké?
informační povinnost, zákon o informacích, úřad, úřední styk
V praxi se často setkáváme s tím, že subjekty, na které se vztahuje zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím (dále jen „Zákon o informacích“) neuvádí na svých internetových stránkách informace, k jichž zveřejnění jsou podle Zákona o informacích povinny.
Povinně zveřejňovanými informacemi se rozumí:
(a) důvod a způsob založení, včetně podmínek a principů, za kterých subjekt provozuje svoji činnost;
(b) popis organizační struktury, místo a způsob, jak získat příslušné informace, kde lze podat žádost či stížnost, předložit návrh, podnět či jiné dožádání anebo obdržet rozhodnutí o právech a povinnostech osob;
(c) místo, lhůtu a způsob, kde lze podat opravný prostředek proti rozhodnutím povinného subjektu o právech a povinnostech osob, a to včetně výslovného uvedení požadavků, které jsou v této souvislosti kladeny na žadatele, jakož i popis postupů a pravidel, která je třeba dodržovat při těchto činnostech, a označení příslušného formuláře a způsob a místo, kde lze takový formulář získat;
(d) postup, který musí povinný subjekt dodržovat při vyřizování všech žádostí, návrhů i jiných dožádání občanů, a to včetně příslušných lhůt, které je třeba dodržovat;
(e) přehled nejdůležitějších předpisů, podle nichž povinný subjekt zejména jedná a rozhoduje, které stanovují právo žádat informace a povinnost poskytovat informace a které upravují další práva občanů ve vztahu k povinnému subjektu, a to včetně informace, kde a kdy jsou tyto předpisy k nahlédnutí;
(f) sazebník úhrad za poskytování informací;
(g) výroční zprávu za předcházející kalendářní rok o činnosti v oblasti poskytování informací;
(h) informace o poskytnutých výhradních licencích;
(i) usnesení nadřízeného orgánu o výši úhrad vydaná podle § 16a odst. 7 Zákona o informacích;
(j) elektronickou adresu podatelny.
Informace uvedené výše pod body a) až j) je povinný subjekt povinen zveřejnit ve svém sídle a svých úřadovnách na místě, které je všeobecně přístupně. Tyto informace je třeba zveřejnit i způsobem umožňujícím dálkový přístup.
Zákon o informacích dále stanovuje, aby výše uvedené subjekty ve svém sídle v úředních hodinách zpřístupnily:
(i) právní předpisy vydávané v rámci jejich působnosti;
(ii) seznamy hlavních dokumentů, zejména koncepční, strategické a programové povahy, které mohou být poskytnuty podle Zákona o informacích včetně případných návrhů licenčních smluv, a to tak, aby do nich mohl každý nahlédnout a pořídit si opis, výpis nebo kopii.
Informace uvedené výše je třeba zveřejnit i způsobem umožňujícím dálkovým přístup, tj. na internetových stránkách. V případě informací uvedených pod bodem (i) stačí ke splnění povinnosti zveřejnění uvedení odkazu na místo, kde jsou tyto informace už zveřejněny způsobem umožňujícím dálkový přístup.
Struktura zveřejňovaných informací způsobem umožňujícím dálkový přístup, včetně osnovy popisu postupů, které povinný subjekt dodržuje při vyřizování všech žádostí, návrhů i jiných dožádání občanů, a to včetně příslušných lhůt, které je třeba dodržovat, je stanovena zákonem, konkrétně vyhláškou č. 442/2006 Sb.
Z důvodu zajištění transparentnosti činnosti a hospodaření s veřejnými prostředky si existují další informační povinnosti plynoucí z jiných právních předpisů.
Zákon ukládá povinnost každoročně zveřejňovat ve sbírce listin obchodního rejstříku účetní závěrky.
Zákon ukládá i povinnost zveřejňovat v registru smluv smlouvy a jejich dodatky podle zákona č. 340/2015 Sb., o zvláštních podmínkách účinnosti některých smluv, uveřejňování těchto smluv a o registru smluv (zákon o registru smluv), v platném znění.
V souvislosti s povinností zveřejňovat smlouvy a jejich dodatky v registru smluv doporučujeme, aby instituce vázané povinností zveřejňovat informace, do smluv se soukromými subjekty vkládali následující doložku: „Smluvní strany prohlašují, že souhlasí s případným zveřejněním obsahu této smlouvy v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, v platném znění, a/nebo zákona č. 340/2015 Sb., o zvláštních podmínkách účinnosti některých smluv, uveřejňování těchto smluv a o registru smluv (zákon o registru smluv), v platném znění.“
JUDr. Šárka Vašíčková
JUDr. Libor Vašíček
Legal Partners, advokátní kancelář s.r.o.
Účinnost obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) v květnu 2018 s sebou přinesla překvapivé množství dezinformací, výkladových absurdit, zaručených informací ze zasvěcených kruhů a vůbec důvodů pro zděšení každého, kdo nějak nakládá s osobními údaji. Velmi často byly tyto výklady motivovány snahou různých pofidérních subjektů prodat to jedno zaručeně správné školení, které vás vyděsí ze všech nejvíc. I šest let po účinnosti GDPR se nicméně některé omyly drží ve všeobecném povědomí. Tenhle článek poukazuje na nejčastější nepochopení v souvislosti s nařízením.
Zobrazit víceSmlouvy se státem (krajem nebo obcí) mají mezi lidmi obecně pověst zlatého dolu. Ne vždy jde ale o procházku růžovým sadem a s takovými smlouvami se pojí i některé překvapivé háčky. Třeba se zveřejněním v registru smluv. Víte, kdo tuto povinnost má?
Zobrazit více