V procesu fúzí a akvizic vyvstává řada problémů právní, obchodní a finanční povahy. Pro hladký průběh prodeje společnosti je nezbytné průběhu transakce porozumět a umět předvídat a připravit se na problémy, které mohou vzniknout.
Pro úspěšný prodej společnosti je kritické využít služeb zkušených odborníků – právníků, daňových specialistů a účetních se zkušenostmi s transakcemi. Vedle právníků specializujících se na transakce, by měl tým zahrnovat i odborníky na oblasti jako je pracovní právo, nemovitosti, právo duševního vlastnictví, ochrana osobních údajů a další.
Doporučujeme konzultovat transakci s odborníky již před začátkem vyjednávání, a to nejpozději ve chvíli, kdy se vytváří struktura transakce, nikoliv až v momentě, kdy se začíná jednat o smlouvě samotné. Nejen, že vám tým poradců pomůže vyjednat co nejvýhodnější podmínky, ale může vám pomoci ušetřit značnou část peněz tím, že již na počátku transakce identifikují možná rizika, která by jinak mohla vést ke značnému snížení hodnoty společnosti.
Mějte na paměti, že prvotní nabídka ceny je vskutku prvotní a vždy je možno o ní vyjednávat. Proto vždy, i pokud by se vám nabízená částka zdála přiměřená, zvažte položení protinabídky. Kupující nikdy neučiní nejlepší nabídku jako svou první a ponechává si rezervu pro další vyjednávání. Vždy také zvažte veškeré možné způsoby úhrady kupní ceny, zda bude hrazena po částech, a jak velkých, i zda bude zaplacena v penězích, nebo částečně ve formě akcií kupujícího nebo opcí na jejich nákup.
Při posuzování, jakou hodnotu vaše společnost má a zda je částka nabízená kupujícím odpovídající vezměte v potaz, jaký je růst vaší společnosti ve srovnání s konkurencí na trhu, a jak jsou hodnoceny konkurenční společnosti, jaké bylo ohodnocení společnosti při posledním kole financování, jaká je historie finanční výkonnosti a jaký je očekávaný růst společnosti, jaké technologie společnost vlastní nebo jí jsou licencovány, jakým obchodním, právním nebo finančním rizikům společnost čelí, jaké jsou vyhlídky pro další kola financování, zda má společnost potenciál pro IPO i zda má o koupi zájem jediný nebo více zájemců.
Pokud se Vám a kupujícímu nepodaří dohodnout se na kupní ceně, zvažte earnout jako způsob překlenutí jednotlivých požadavků stran. Jde o smluvní ustanovení umožňující prodávajícímu v budoucnu získat dodatečné protiplnění, které bude vázáno na dosažení smlouvou stanovených finančních cílů, jako je výše hrubých příjmů nebo hrubého provozního zisku (EBITDA).
Transakce vždy zahrnují značné množství due dilligence kupujícím. Než se kupující zaváže ke koupi, chce se ujistit, že ví, co kupuje, a jaký je stav společnosti. Důkladné prověření podkladů provádí jeho poradní tým a zjišťuje, jaké závazky a v jakém rozsahu kupující přebírá, jaké uzavřené smlouvy mohou být problematické, popřípadě zda mu hrozí soudní spory. Výsledky due dilligence jsou klíčové pro průběh transakce, a je jimi ovlivněna výše ceny společnosti a části kupní ceny svěřené do úschovy pro pokrytí rizik.
Proto doporučujeme se ve spolupráci specialistou na M&A na due dilligence řádně připravit, a to kontrolou veškerých klíčových dokumentů a identifikací a následnou eliminací rizik. Pečlivě zhodnoťte, co je nejcennější částí společnosti, je-li to její duševní vlastnictví, zaměstnanci, know how, distribuční síť nebo vlastněné nemovitosti, a právě v těchto oblastech dbejte na to, aby byla veškerá dokumentace v pořádku. Problémem mohou být například smlouvy nepodepsané všemi stranami, smlouvy, které byly změněny dodatky, které nebyly podepsány, nepodepsaná rozhodnutí orgánů společnosti či neúplnost dokumentace související se zaměstnanci, jako jsou opční programy, dohody o mlčenlivosti, nebo souhlasy s převody autorských práv.
Pro efektivnější due dilligence je vhodné zřídit online data room s klíčovými dokumenty, jenž umožní prodávajícímu zpřístupnit dokumenty v kontrolovaném a důvěrném prostředí.
Ačkoliv se může zdát předčasným začít přemýšlením nad tím, co budete dělat až společnost prodáte, není tomu tak. Ještě před začátkem vyjednávání transakce je vhodné mít představu o budoucnosti a ujasnit si, jak dlouho po prodeji společnosti jste ochotni nést rizika spojená s převodem a zda chcete ve společnosti dále působit, respektive jak s ní chcete být spojeni.
Doporučujeme počítat i s konkurenčními doložkami, které se při podobných transakcích běžně uzavírají, díky nimž byste mohli být omezeni ve výkonu činnosti shodné s předmětem činnosti společnosti, nebo vůči společnosti měla konkurenční povahu.
Klíčem úspěšného prodeje společnosti je dobře napsaná smlouva, která chrání prodávajícího v co nejširším rozsahu. Je-li je to s ohledem na vyjednávací pozice možné, trvejte na tom, že to bude váš právní zástupce, kdo připraví návrh smlouvy, a ne zástupce kupujícího.
Klíčovými ustanoveními smlouvy jsou (i) struktura transakce, (ii) kupní cena a její možné úpravy, (iii) podmínky earnoutu, (iv) získá-li prodávají akcie kupujícího, tak jaká práva jsou s nimi spojeny, (v) po jakou dobu a v jakém rozsahu odpovídá prodávající za škody a bude-li částka předmětem úschovy, (vi) sankce za porušení kupní smlouvy, (vii) odkládací či rozvazovací podmínky smlouvy, (viii) povaha a rozsah záruk, (ix) vyloučení či omezení odpovědnosti za škodu, (x) úprava režimu zaměstnaneckých opcí, (xi) ustanovení vztahující se ke zrušení smlouvy, (xii) odpovědnost za získání potřebných souhlasů veřejnoprávních institucí a úhrada s tím souvisejících nákladů, (xiii) součinnost stran při získání povolení spojení soutěžitelů, a (xiv) odpovědnost za dosud neznámá rizika.
Vyjednávání o prodeji bude vyžadovat určité množství kompromisů. Je důležité porozumět tomu, která ze stran má ve vyjednávání silnější pozici, resp. kdo se chce dohodnout víc, zdali kupující nebo prodávající. Od začátku počítejte s tím, že celý prodej může trvat měsíce, určete si tedy již na počátku podmínky transakce a držte se jich. Řada kupujících totiž spoléhá na to, že díky dlouho trvajícím vyjednáváním a investicím spojenými s transakcí budete ustupovat od vytyčených podmínek, a to pro usnadnění a urychlení procesu prodeje.
Myslete dále nejen na to, kdo má větší zájem na provedení transakce, ale i jestli má o koupi zájem více zájemců. Je pro vás kupní cena natolik atraktivní, abyste nesli rizika s prodejem déle, než byste si představovali? Je klíčové mít na své straně zkušeného vyjednavače, který ví, o co stojí a o co nestojí bojovat, přičemž spolupráce týmů kupujícího a prodávajícího je zásadní, kdy zároveň by všechna jednání měla probíhat zdvořile a profesionálně.
Po podpisu smlouvy je nutno učinit příslušné změny v příslušných veřejných rejstřících či splnit jiné veřejnoprávní povinnosti.
Vedle toho většina smluv obsahuje ustanovení o odpovědnosti a zárukách, které jsou kryty částí kupní ceny, která byla uložena do úschovy, a to i na několik let. Dojde-li k porušení ustanovení o poskytnutých zárukách, budou příslušné sankce uhrazeny z peněžních prostředků v úschově, což znamená snížení kupní ceny. Stejně tak smlouvy mohou obsahovat zmiňovanou konkurenční doložku, zakazující soutěžní činnost vůči kupujícímu na určitém území a v určitém okruhu činnosti po určitou dobu.
Tento článek se věnuje praktickým radám při vymáhání pohledávek vůči obchodním partnerům i fyzickým osobám, a to jak z pohledu prevence a smluvních opatření, tak postupu pro úspěšné vymožení pohledávky. Přílohou tohoto článku je praktický vzor předžalobní upomínky.
Zobrazit víceSmluvní pokuta je často používaným nástrojem, zejména pokud se obtížně vyčísluje potenciální škoda. Existují samozřejmě limity využití smluvní pokuty. Navíc Nejvyšší soud poskytl počátkem roku 2023 nový náhled na tento institut.
Zobrazit víceŽádný rozchod v životě není jednoduchý. Nejbolestivější bývá ukončení vztahu, do něhož jsme investovali spoustu času, nadšení a peněz. Rozchody se přitom dějí nejen ve vztazích, ale i v podnikání. Podnikáme-li se společníkem, vystavujeme se riziku vzájemných sporů, které nejenže negativně ovlivní společné podnikání, ale mohou vyústit v jeho nucené ukončení. Naštěstí i v patových situacích mezi akcionáři existují určité způsoby řešení.
Zobrazit více