Vymáhání pohledávek - praktické rady právníka

Tento článek se věnuje praktickým radám při vymáhání pohledávek vůči obchodním partnerům i fyzickým osobám, a to jak z pohledu prevence a smluvních opatření, tak postupu pro úspěšné vymožení pohledávky. Přílohou tohoto článku je praktický vzor předžalobní upomínky.

Obchodní právo, Vzory

Prevence

V první řadě platí, že by každý podnikatel měl v prvé řadě prověřovat své obchodní partnery, a to nejen z důvodu předcházení vzniku peněžitých pohledávek, ale i z důvodu prevence před daňovou kontrolou ze strany finančního úřadu či trestněprávní odpovědnosti (typicky účast na carouselovém podvodu – podvod ohledně odvodu DPH atd.).
Konkrétně by měl podnikatel provést kontrolu obchodního rejstříku, ARES, insolvenčního rejstříku, údaje o subjektech DPH a prověření osob, které za obchodního partnera jednají – pověření, plná moc atd.
Provádění kontroly insolvenčního rejstříku doporučujeme provádět optimálně jedenkrát za měsíc. Kontrolu, zda nebylo na zahájeno insolvenční řízení, by podnikatel měl provádět u osob, se kterými je v podnikatelském styku, ať se již jedná o dodavatele či obchodní partnery. Kontrolu insolvenčního rejstříku doporučujeme zejména z následujících důvodů. 

  1. Omezení možnosti vymáhání pohledávek

Pokud je vyhlášen úpadek dlužníka, mají věřitelé pouze 1 měsíc (u oddlužení), resp. 2 měsíce (u konkurzů a jiných řešení úpadku), aby přihlásili své pohledávky, a to i v budoucnu vzniklé. Pokud tak věřitel neučiní nebo učiní pozdě, bude následně velmi těžké dosáhnout jakéhokoliv uspokojení po skončení insolvenčního řízení. Nejčastějším způsobem řešení úpadku totiž je konkurz, který vede k rozprodání majetku dlužníka a následnému ukončení činnosti dlužníka a jeho zrušení s likvidací. Od zahájení insolvenčního řízení dlužníka také není možné zahájit soudní vymáhání vzniklé pohledávky a nelze provádět exekuci – veškeré pohledávky i ty, které již vymáháte v rámci exekuce nebo již je zahájeno soudní řízení týkající se pohledávky, je nutné do insolvenčního řízení přihlásit prostřednictvím přihlášky, a to nejdéle ve výši uvedené lhůtě. 

  1. Oprava výše DPH u pohledávek

Podle zákona o dani z přidané hodnoty platí, že věřitel (plátce DPH) může provést opravu základu daně v případě, že jsou splněny všechny níže uvedené podmínky: 

  • tato pohledávka vznikla v období končícím 6 měsíců před rozhodnutím soudu o úpadku dlužníka, 
  • soud rozhodl o prohlášení konkurzu na majetek dlužníka, 
  • plátce jakožto věřitel, přihlásil tuto pohledávku ve stanovené lhůtě do insolvenčního řízení a tato pohledávka byla zjištěna (tj. nebyla popřena), 
  • nejedná se o majetkově či personálně propojené osoby a 
  • věřitele doručil dlužníkovi opravný daňový doklad. 

V současné době se také projednává v Parlamentu ČR novela, která by důvody pro opravu výše DPH měla rozšířit a věřitel tak bude moci uplatnit opravu v případech, kdy: 

  • od uskutečněného zdanitelného plnění uplynuly nejméně 2 roky a pohledávka dosud nezanikla a je splatná, nebo
  • pohledávka byla zcela nebo zčásti neúspěšně vymáhána na základě výkonu rozhodnutí nebo exekuce, nebo
  • se dlužník nachází v insolvenčním řízení, nebo
  • došlo ke smrti dlužníka, nebo
  • byl oznámen vstup dlužníka do likvidace. 

Opatření ve smlouvě

Pokud podnikatel hodlá uzavřít smlouvy se spotřebitelem, doporučujeme v obchodních podmínkách či ve smlouvě stanovit následující instituty limitují možnost vzniku pohledávky:

  • dodání služby či zboží až po zaplacení kupní ceny či alespoň uhrazení zálohy, 
  • možnost odstoupit od smlouvy v případě, že dlužník podal návrh na oddlužení. 

Pokud podnikatel uzavírá smlouvu s jiným podnikatelem, doporučujeme v obchodních podmínkách či ve smlouvě stanovit následující instituty limitují možnost vzniku pohledávky (s přihlédnutím ke konkrétním okolnostem a konkrétnímu závazku):

  • dodání služby či zboží až po zaplacení kupní ceny či alespoň uhrazení zálohy či placení po částech, 
  • sjednání možnosti nedodávat zboží podnikatelům, kteří již jsou v prodlení s předchozím závazkem (typicky u smluv uzavíraných přes eshop, u kterých obchodník většinou nemá možnost odmítnout uzavření kupní smlouvy), 
  • sjednání výhrady vlastnického práva k dodávanému zboží do úplného zaplacení kupní ceny, 
  • možnost odstoupit od smlouvy v případě, že vůči dlužníkovi bylo zahájeno insolvenční řízení.
  • sjednání vzniku zástavního práva k majetku druhého podnikatele (movité, nemovité věci, obchodní podíly, cenné papíry atd.), 
  • sjednání zajištění dluhu (ručení, finanční záruka, bankovní záruka, zajišťovací převod práva), 
  • sjednání slibu odškodnění, 
  • vydání směnky vlastní optimálně včetně avalování fyzickou osobou,
  • zajištění splnění závazku sjednáním smluvní pokuty či smluvního úroku z prodlení, 
  • uzavření notářského zápisu se svolením k přímé vykonatelnosti. 

Postup při vymáhání

V prvé řadě bude na místě dlužníka, který je v prodlení s určitým závazkem vyzvat k nápravě. V této výzvě by měl být specifikován závazek, se kterým je dlužník v prodlení a stanovit mu náhradní lhůtu k plnění, případně mu nabídnout možnost sjednání platebního kalendáře, pokud není dlužník schopen uhradit peněžitý závazek najednou. Výzvu k plnění doporučujeme zaslat dlužníkovi písemně doporučenou poštou. Pokud by tak věřitel neučinil nejméně 7 dní před podáním návrhu na zahájení řízení, soud by nepřiznal náhradu nákladů řízení, pokud by věřitel byl se svým nárokem úspěšný. 
Pokud na výzvu není reagováno, je možné buď vymáhání pohledávky předat svému právnímu zástupci nebo začít pohledávku vymáhat svépomocí. Právní zastoupení má několik výhod. Erudovaný advokát posoudí oprávněnost pohledávky ve smyslu toho,  

  • zda nárok není promlčen, a 
  • zda pro prokázání vzniku pohledávky existují dostatečné důkazy.  

Dále je schopen prověřit 

  • kredibilitu dlužníka, 
  • posoudit, kterým právem se nárok řídí, 
  • ke kterému soudu je možné podat žalobu, 
  • v jaké výši je možné žádat příslušenství pohledávky (zákonný či smluvní úrok z prodlení, náklady spojené s uplatněním pohledávky), 
  • zda vznikl nárok i na zaplacení smluvní pokuty, 
  • zda v důsledku nevznikla i nějaká majetková či nemajetková újma,
  • zda není nutné taktéž ukončit formálně smluvní vztah s dlužníkem 

a další otevřené otázky, které mohou mít vliv na úspěch v řízení. 
Pokud bude nárok přiznán soudem a Vy tedy budete ve sporu úspěšní, můžete žádat náhradu nákladů řízení, které by měl v plném rozsahu hradit dlužník. Pokud nebude zastoupeni advokátem, můžete žádat doložené hotové výdaje nebo paušální náhradu za každý úkon, který jste v rámci řízení museli učinit, tj. sepis předžalobní upomínky, sepis žaloby, účast na jednání), ve výši 300,- Kč, a to vše podle vyhlášky č. 254/2015 Sb., o stanovení výše paušální náhrady pro účely rozhodování o náhradě nákladů řízení v případech podle § 151 odst. 3 občanského soudního řádu a podle § 89a exekučního řádu, ve znění pozdějších předpisů a dále uhrazený soudní poplatek. 
Pokud budete zastoupeni advokátem a ve věci budete úspěšní, máte nárok na úhradu nákladů řízení ve výši, která je stanovena vyhláškou č. 177/1996 Sb., o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb (advokátní tarif), ve znění pozdějších předpisů. Přiznání tohoto nároku Vám buď zcela či částečně pokryje skutečně vynaložené výdaje na právní zastoupení (záleží na dohodě s příslušným advokátem).

Článek byl zpracován v roce 2019 a nemusí tedy přesně reflektovat platné právní předpisy.

Související články

Prodej společnosti: na co se musíte připravit v 7 bodech

V procesu fúzí a akvizic vyvstává řada problémů právní, obchodní a finanční povahy. Pro hladký průběh prodeje společnosti je nezbytné průběhu transakce porozumět a umět předvídat a připravit se na problémy, které mohou vzniknout.

Zobrazit více

Smluvní pokuta, aneb jak jim naložit, až se prohnou

Smluvní pokuta je často používaným nástrojem, zejména pokud se obtížně vyčísluje potenciální škoda. Existují samozřejmě limity využití smluvní pokuty. Navíc Nejvyšší soud poskytl počátkem roku 2023 nový náhled na tento institut.

Zobrazit více

6 tipů pro řešení patových situací mezi akcionáři

Žádný rozchod v životě není jednoduchý. Nejbolestivější bývá ukončení vztahu, do něhož jsme investovali spoustu času, nadšení a peněz. Rozchody se přitom dějí nejen ve vztazích, ale i v podnikání. Podnikáme-li se společníkem, vystavujeme se riziku vzájemných sporů, které nejenže negativně ovlivní společné podnikání, ale mohou vyústit v jeho nucené ukončení. Naštěstí i v patových situacích mezi akcionáři existují určité způsoby řešení.

Zobrazit více

Chcete dostávat články pravidelně na e-mail?