Ochrana duševního vlastnictví ve firmě je často velmi opomíjená a podnikatelé ji většinou začnou řešit až v okamžiku, kdy nastane ve firmě nějaký problém – zjistíte, že někdo jiný již užívá Vámi vybrané doménové jméno, někdo jiný začne zneužívat Vaše dobré obchodní jméno pro propagaci svých výrobků či služeb atd. Z tohoto důvodu je vždy vhodné, aby podnikatel na tyto situace vždy myslel dopředu a nepříjemným situacím se vyhnul.
Podnikatel v prvé řadě musí zvolit obchodní název firmy, který nebude zaprvé klamavý a za druhé nebude zaměnitelný s jinou obchodní firmou jiného podnikatele. Skutečnost, zda Vámi vybraný obchodní název neužívá jiný podnikatel lze ověřit jednoduše na stránkách obchodního rejstříku spravovaného Ministerstvem spravedlnosti ČR.
Mezi základě pravidla při volbě názvu obchodní společnosti patří:
Pokud by výše uvedená pravidla obchodní název nereflektoval, je možné, že by obchodní rejstřík návrh na zápis zamítnul. I kdyby však byl obchodní název ze strany obchodního rejstříku akceptován, je možné, že jiný podnikatel bude považovat Vámi zvolený název na parazitování na jeho dřívější ochranné známce. Volbu obchodního názvu proto doporučujeme konzultovat s Vaším interním právním oddělení, příp. s externě spolupracujícím advokátem či advokátní kanceláří.
Jméno webové domény může obsahovat pouze písmena (a-z, zda se jedná o velké nebo malé písmeno není rozhodné), čísla (0-9) a pomlčku (-), která však nesmí být ani na začátku ani na konci jména. Zároveň délka jména domény nesmí přesáhnout 63 znaků.
Následně musí podnikatel, která si hodlá zaregistrovat svou doménu (název obchodní firmy, název prodávaného výrobku či služby atd.), ověřit, zda zvolenou doménu nevyužívá nějaký jiný subjekt, a to na internetové stránce WHOIS. Pokud Vámi zvolená doména je volná, musíte si vybrat registrátora – v České republice působí registrátorů několik a jejich seznam lze najít na webových stránkách Správce domény CZ.NIC. Vždy jednejte o registraci nové domény pouze s registrátorem uvedených na seznamu! Ostatní společnosti tuto službu poskytovat nesmějí a s velkou pravděpodobností se tak stanete obětí podvodníka.
V návaznosti na zápis obchodní firmy do obchodního rejstříku je také vhodné požádat o zápis obchodního názvu jakožto ochranné známky. Kromě běžných ochranných známek – slovní, obrazové či kombinované slovní a obrazové, je možné zaregistrovat i známku prostorovou (např. tvar lahve Coca-Cola, poziční (Váš výrobek obsahuje určitý znak či nápis na konkrétním místě výrobku), se vzorem, barevnou, zvukovou, multimediální (grafické video se zvukem), hologramovou, pohybovou nebo certifikační.
Zápis ochranné známky nejen Vaší obchodní firmy, ale i Vašich výrobků je možné lokálně v rámci ČR nebo plošně v rámci evropské ochranné známky anebo na celosvětové úrovni. Rozhodnutí, kde všude má být ochrana zajištěna, závisí zejména na tom, zda se budete v rámci svého podnikání zaměřovat pouze na Českou republiku či budete působit v rámci EU či globálně.
Příspěvková organizace je coby specifický samostatný typ právnické osoby je zřizována obcí, krajem nebo státem, aby naplňovala účel stanovený ve zřizovací listině. Jde sice o samostatnou právnickou osobu, ale zároveň je v mnohých aspektech zákonem sešněrována.
Zobrazit vícePrávní nauka říká, že darování je dvoustranné právní jednání, na základě kterého dárce bezplatně převádí vlastnické právo k věci nebo se zavazuje obdarovanému věc bezplatně převést do vlastnictví a dárce dar nebo jeho nabídku přijímá. Darování je založeno na dobrovolnosti a smluvní volnosti. Speciální úprava § 2067 občanského zákoníku však stanoví, že darování v sociálních službách je za určitých okolností neplatné. Jaké jsou důsledky a limity tohoto ustanovení?
Zobrazit vícePříspěvková organizace zprostředkovaně hospodaří s majetkem zřizovatele k naplnění účelu, ke kterému byla zřízena. V rámci této činnosti se na ni uplatní jak obecná, tak speciální zákonná úprava porušení rozpočtové kázně. Tento článek se zabývá analýzou rozdílných režimů sankcí za porušení speciální a obecné rozpočtové kázně příspěvkovou organizací zřízenou územně samosprávným celkem, jakož i dostupnými moderačními a opravnými prostředky.
Zobrazit více