3 zásadní body, které musí znát každý personalista ohledně změn ve zkušební době v rámci flexinovely
Od 1. června 2025 vstupuje v účinnost tzv. flexinovela zákoníku práce a s ní přichází i změny v oblasti zkušební doby. Nová úprava se nebude týkat všech případů – klíčové je totiž datum sjednání, nikoli nástupu do práce. A to je přesně ten detail, který může personalisty nachytat.
Na první pohled to vypadá jednoduše, ale detaily rozhodují. Jak je to například s pracovními smlouvami uzavřenými na přelomu května a června? A co když zaměstnanec nenastoupí do práce hned po podpisu? Právě v těchto případech může dojít k chybám, které zaměstnavatele budou stát nemalé prostředky.
Chcete mít jasno ve všech výjimkách, přechodných ustanoveních a právní praxi? Získejte kompletní přehled všech novinek včetně konkrétních příkladů. Stačí zadat svůj pracovní email a zdarma získáte celý text.
Právní analýza rozsudku nedávného Nejvyššího soudu sp. zn. 21 Cdo 2061/2021.
Zobrazit více"Šéfe, házím si áčko, ju?" Takhle si nejspíš omluvu za absenci zaměstnance nikdo nepředstavuje. Ale existuje jeden ještě horší způsob: absence bez omluvy. Co na to říkají zaměstnavatelé, je asi jasné. Co na to ale říká zákon? Jak se proti tomu bránit?
Zobrazit vícePředmětem tohoto článku je analýza druhů výpovědi, které jsou v praxi těmi nejčastějšími, leč právně nejožehavějšími, tedy pro neuspokojivé pracovní výsledky a pro závažné nebo zvlášť hrubé porušení povinnosti a pro soustavné méně závažné porušení povinností plynoucích z právních předpisů. Přílohou tohoto článku je vzorový vytýkací dopis.
Zobrazit více