Jasnější doručování v pracovním právu

Právní analýza rozsudku nedávného Nejvyššího soudu sp. zn. 21 Cdo 2061/2021.

Pracovní právo, Judikatura

Nejvyšší soud se minulý měsíc poprvé zabýval otázkou, zda je dohoda o ukončení pracovního poměru uzavřená e-mailovou výměnou nascanovaných vlastnoručně podepsaných listin platná i přesto, že nebyly dodrženy zákonné podmínky pro doručování písemností upravené v ustanoveních §§ 334 až 337 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, tedy že písemnost nebyla zaměstnanci, který nedal písemné svolení k elektronickému doručování, doručena do vlastních rukou.

Skutkový stav a vymezení právní otázky

Žalobce pracoval u žalované společnosti na základě pracovní smlouvy na pozici bankéře. Začátkem roku 2019 žalobce obdržel od žalované společnosti výpověď z pracovního poměru pro nadbytečnost (podle ustanovení § 52 písm. c) zákoníku práce), kterou však považoval za neplatnou. Strany spolu následně jednaly o vyřešení situace, načež žalovaná společnost zaslala žalobci e-mail, jehož přílohou byl prostý scan vlastnoručně podepsané dohody o narovnání. Zástupkyně žalobce následně zaslala žalované společnosti rovněž prostřednictvím e-mailu potvrzení o tom, že dohoda byla žalobcem akceptována a podepsána. Obsahem sporné dohody o narovnání byl závazek žalované společnosti uhradit žalobci vysoké odstupné.
Rozhodnutí soudů tedy vzhledem ke skutkovému stavu záviselo především na vyřešení právní otázky, zda se zaměstnanec a zaměstnavatel mohou v některých případech dohodnout distančně bez ohledu na to, že nebyly dodrženy zákonné podmínky pro doručování písemností upravené v ustanovení § 334 až § 337 zákoníku práce.

Závěry soudu

Zákoník práce neobsahuje specifickou úpravu postupu při kontraktaci v pracovním právu. Na výklad pravidel pro uzavření pracovněprávních smluv či dohod, a tedy i pro uzavření dohody o odstupném, je proto nutné subsidiárně uplatnit všeobecná ustanovení zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, o právních jednáních a závazcích (§§ 545 a násl. a 1721 a násl.). Podle těchto ustanovení platí především následující: (i) podstatou právního jednání je projev vůle navenek; (ii) smlouva je uzavřena, jakmile si strany ujednaly její obsah; a (iii) právní jednání působí vůči nepřítomné osobě od okamžiku, kdy jí projev vůle dojde. Sporná dohoda tedy byla uzavřena v okamžiku přijetí adresované nabídky (podepsaného návrhu dohody o narovnání) na uzavření smlouvy nepřítomnou osobou (zaměstnancem).
Jakkoli tedy v tomto případě nebyly dodrženy zákonné podmínky pro doručování písemností, nelze z tohoto vyvozovat neplatnost dohody, jelikož smyslem této úpravy je zajistit, aby se písemnost skutečně dostala do dispozice zaměstnance, což bylo v tomto případě prokazatelně splněno.
Soud nakonec uzavřel své závěry konstatováním, že „je-li z vnějších projevů jednajících stran (pro vnější svět) poznatelný společný shodný úmysl (vůle) upravit vznik, změnu, udržení nebo zánik svých práv a povinností, a není-li vůle některého z jednajících (nebo obou) deformována způsobem, jak bylo naznačeno výše, je nutno dospět k závěru o vzniku dohody“.

Revoluce v pracovním právu?

Potvrzení možnosti jednat v oblasti pracovního práva na dálku vřele vítáme. Odpovídá totiž nutnosti vývoje práva s dobou, která dnes přirozeně čím dál více tíhne k elektronické kontraktaci.
Dopad tohoto rozhodnutí je pak daleko větší, než by se netrénovanému oku mohlo zdát. Závěr soudu o platnosti právního jednání uzavřeného e-mailovou výměnou nascanovaných vlastnoručně podepsaných listin lze totiž bez obav uplatnit i na uzavírání pracovních smluv, dohod konaných mimo pracovní poměr nebo jiných dohod uzavíraných mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem podle zákoníku práce.

Související články

Neomluvené absence zaměstnanců

"Šéfe, házím si áčko, ju?" Takhle si nejspíš omluvu za absenci zaměstnance nikdo nepředstavuje. Ale existuje jeden ještě horší způsob: absence bez omluvy. Co na to říkají zaměstnavatelé, je asi jasné. Co na to ale říká zákon? Jak se proti tomu bránit?

Zobrazit více

Skončení pracovního poměru problematického zaměstnance

Předmětem tohoto článku je analýza druhů výpovědi, které jsou v praxi těmi nejčastějšími, leč právně nejožehavějšími, tedy pro neuspokojivé pracovní výsledky a pro závažné nebo zvlášť hrubé porušení povinnosti a pro soustavné méně závažné porušení povinností plynoucích z právních předpisů. Přílohou tohoto článku je vzorový vytýkací dopis.

Zobrazit více

Kurátoři a odpovědnost za škodu

V tomto článku se zabýváme odpovědností kurátorů sbírkových a mobiliárních fondů, kteří vykonávají práci na základě pracovní smlouvy nebo dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Téma odpovědnosti je velice široké. My se však zabýváme obecnou odpovědností kurátorů za způsobenou škodu podle ust. § 250 zákoníku práce a odpovědností za schodek na svěřených hodnotách podle ust. § 252 a násl. zákoníku práce. Přílohou tohoto článku je vzorová dohoda o odpovědnosti za svěřené hodnoty.

Zobrazit více

Chcete dostávat články pravidelně na e-mail?