Jak správně reklamovat vady stavebních prací

Převzali jste si dokončené stavební práce a při převzetí všechno vypadalo v pořádku. Jenže během krátké doby se začnou kazit věci, které by se kazit neměly. Co s tím? Můžete požadovat opravu, nebo dokonce odstoupit od smlouvy?

Občanské právo, obecné občanské právo, občanský zákoník, stavebnictví, stavby, vady nemovitosti, nemovitosti,odpovědnost za vady, odpovědnost, odstranění vad

Stáhněte si VZOR výzvy k odstranění vad, resp. zaplacení

Odpovědnost za vady vs. záruka za jakost  

V prvé řadě je třeba zkontrolovat, jakým způsobem byla odpovědnost za vady ošetřena ve smlouvě o dílo a zda byla sjednána záruka za jakost díla. Odpovědnost za vady zhotovitele standardně dle občanského zákoníku trvá 5 let a vztahuje se na skryté vady, tj. vady, které dílo mělo již v době převzetí, ale projeví se až později. Délka však může být smluvně modifikována. 

Sjednání záruky za jakost u stavebních prací není ze zákona povinné. Záleží tedy, zda záruka za jakost byla se zhotovitelem ujednána ve smlouvě. Pro úplnost dodáváme, že záruka za jakost znamená, že zhotovitel po určitou dobu od převzetí díla garantuje, že dílo bude po dohodnutou dobu způsobilé k použití pro obvyklý účel nebo že si zachová své obvyklé vlastnosti. Jinými slovy, záruka za jakost zahrnuje vady, které vzniknou až po převzetí díla.

Délka trvání odpovědnosti za vady a záruky za jakost běží od dne převzetí díla, které je uvedeno v předávacím protokolu. Pokud by se však vada objevila až po uplynutí doby odpovědnosti za vady nebo záruky za jakost, vada by byla uplatněna u zhotovitele, a zhotovitel by namítl, že vada nebyla uplatněna včas, nelze požadovat práva z vadného plnění či záruky za jakost.

Je proto důležité, aby před předáním díla bylo přizvaným odborníkem (nejčastěji stavebním dozorem) řádně posouzeno, zda dílo (i) odpovídá projektové dokumentaci; a (ii) nemá žádné zjevné či viditelné vady.

Pokud se v době trvání odpovědnosti za vady objeví skryté vady (tj. vady, které dílo mělo při předání díla, ale projevily se až následně), má objednatel právo
  1. na bezplatné odstranění vady opravou či dodáním nové či chybějící části, nebo
  2. na přiměřenou slevu z ceny, nebo
  3. odstoupení od smlouvy.  
 

Volbu mezi jednotlivými nároky provádí objednatel. Nejčastěji se požaduje oprava věci, pokud však k její opravě v přiměřené lhůtě nedojde, může objednatel požadovat slevu na díle nebo od smlouvy odstoupit. 

Pokud je sjednána záruka za jakost díla, je na smluvním ujednání stran, jakým způsobem se reklamace bude řešit. Nejčastěji se však jedná o opravu věci ve stanovené lhůtě. Pokud ve stanovené lhůtě není vada odstraněna, lze obvykle od smlouvy odstoupit. 

Uplatnění vad 

Uplatnění vad s jejich co nejpřesnějším popisem doporučujeme provést výlučně písemně a zaslat je doporučeně s dodejkou zhotoviteli na adresu jeho sídla, příp. adresu korespondenční, která byla uvedena ve smlouvě. Písemné uplatnění vad lze případně zaslat i elektronicky s kvalifikovaným podpisem či datovou schránkou. Jedině tak bude mít objednatel jistotu, že reklamaci zhotovitel obdržel a bude s jistotou vědět, od kdy začne zhotoviteli běžet lhůta k odstranění vad.

Pokud by v důsledku vady vznikla objednateli jakákoliv škoda (ať již na majetku či na zdraví), je za tuto škodu odpovědný právě zhotovitel. Škoda může být představována také ušlým ziskem, kdy je organizace například nucena uzavřít svůj objekt. 

Znalecký posudek 

Zhotovitelé se často reklamacím vad brání, a to obzvlášť, pokud se jedná o vady rozsáhlé nebo takové, v jejichž důsledku vznikla nějaká škoda. Pokud tedy zhotovitel odpovědnost za vady odmítá, je na místě, aby byl objednatelem pořízen znalecký posudek od znalce z oboru stavebnictví, který zodpoví, zda se skutečně jedná o vadu, za kterou je odpovědný zhotovitel. Vada totiž nemusí vždy nastat pouze chybným provedením stavebních prací. Vada může vycházet i z chybné projektové dokumentace, může být i důsledkem chybného užívání díla nebo i působení přírodních živlů (prudké deště, záplavy, sesuv půdy, otřesy z blízké dopravy atd.).

Zhotovení znaleckého posudku v co nejbližší časové souslednosti po odmítnutí reklamace vad je vhodné zejména pro případné soudní řízení. Znalecký posudek totiž prokazuje k určitému časovému okamžiku stav díla, což je důležité zejména v případě, kdy se zhotovitel rozhodne od smlouvy odstoupit. 

Součástí znaleckého posudku by pak mělo být zejména následující: 

  • zda se jedná skutečně o vadu a nikoli běžné opotřebení díla;  
  • jaká je charakteristika vady, její závažnost a zda je odstranitelná či nikoli, příp. jakým způsobem; 
  • jaké jsou příčiny vzniku vady; 
  • kdo je odpovědný za vznik příčin a jaká je míra zavinění jednotlivých účastníků výstavby na vzniku vady nebo poruchy (projektant z důvodu chybné projektové dokumentace, objednatel z důvodu vadných pokynů či zhotovitel z důvodu chybného provedení díla); 
  • zda vznikla škoda; 
  • jaké jsou náklady na odstranění vady.

V příloze článku naleznete VZOR výzvy k odstranění vad, resp. zaplacení (náhrady škody). 


JUDr. Dominika Pacovská
JUDr. Libor Vašíček

Legal Partners, advokátní kancelář s.r.o.

Stáhněte si VZOR výzvy k odstranění vad, resp. zaplacení

Související články

Svěřený a vlastní majetek příspěvkových organizací

Příspěvková organizace je coby specifický samostatný typ právnické osoby je zřizována obcí, krajem nebo státem, aby naplňovala účel stanovený ve zřizovací listině. Jde sice o samostatnou právnickou osobu, ale zároveň je v mnohých aspektech zákonem sešněrována.

Zobrazit více

Darování v sociálních službách

Právní nauka říká, že darování je dvoustranné právní jednání, na základě kterého dárce bezplatně převádí vlastnické právo k věci nebo se zavazuje obdarovanému věc bezplatně převést do vlastnictví a dárce dar nebo jeho nabídku přijímá. Darování je založeno na dobrovolnosti a smluvní volnosti. Speciální úprava § 2067 občanského zákoníku však stanoví, že darování v sociálních službách je za určitých okolností neplatné. Jaké jsou důsledky a limity tohoto ustanovení?

Zobrazit více

Dopady porušení rozpočtové kázně příspěvkovou organizací

Příspěvková organizace zprostředkovaně hospodaří s majetkem zřizovatele k naplnění účelu, ke kterému byla zřízena. V rámci této činnosti se na ni uplatní jak obecná, tak speciální zákonná úprava porušení rozpočtové kázně. Tento článek se zabývá analýzou rozdílných režimů sankcí za porušení speciální a obecné rozpočtové kázně příspěvkovou organizací zřízenou územně samosprávným celkem, jakož i dostupnými moderačními a opravnými prostředky.

Zobrazit více

Chcete dostávat články pravidelně na e-mail?