Pokud máte bankovní identitu nebo datovou schránku, můžete si ušetřit cestu na CzechPoint, nervy a papír. Přichází totiž REZA (Registr zastupování). Díky, DIA!
Občanské právo, registr zastupování, REZA, digitální plná moc, plná moc, zmocnění, úřední styk, úřad
V registru můžete evidovat a spravovat všechna svá zmocnění. Máte tak perfektní přehled o tom, koho a k čemu přesně jste zmocnili. Nestane se tedy, že byste ztratili přehled o svých zmocněncích, a například zapomněli, že jste plnou moc vůbec vystavili. V registru vidíte všechna svá zmocnění, u kterých máte možnost je jednoduše okamžitě odvolat, a úřad tak má obratem informaci o jejich ukončení, čímž se zamezuje případnému zneužití. Odpadá navíc nutnost plnou moc úředně ověřovat, jelikož je její „originál“ evidován v registru, který má úřad k dispozici. Dle dostupných informací by měl registr navíc časem umět pracovat i se substitučními plnými mocemi.
Registr také obsahuje nabídku šablon pro různé druhy zastupování. Jedná se o předpřipravené vzory s určitou mírou předvyplnění podle Vámi předložených údajů do registru, které lze využít pro zmocnění. Není si tak potřeba lámat hlavu s tím, jak plnou moc sepsat či jak má vypadat – registr vám ji sám vytvoří. Povinné to samozřejmě není a lze vytvořit zmocnění dle vlastní šablony. Pokud se ale vydáte cestou vlastní podoby zmocnění, je nutné plnou moc vždy přiřadit k určité kategorii. Nebude tudíž možné poskytnout oprávnění k zastupování ve vlastním nekategorizovaném rozsahu.
V případě, že byste potřebovali poradit se zápisem oprávnění k zastupování (či jeho změnou nebo zánikem), lze se obrátit na kontaktní místo veřejné správy (například CzechPoint), kde Vám zápis/změnu/zánik oprávnění zprocesují za správní poplatek ve výši cca 100,- Kč. Tato možnost ale bude zpřístupněna s ročním odkladem (od července 2025).
Důležité je, že registr zastupování slouží pro komunikaci s úřady, které mají do registru přístup. Nápomocný tak bude zatím například pro komunikaci s finančním úřadem, pro přepis energií nebo vyřizování pošty, jinými slovy pro jakýkoliv kontakt s úřady. Ale pouze s nimi. Aktuální podoba registru zastupování nepočítá s obecnou evidencí plných mocí, tzn. pokud spolu v zastoupení jednají dvě soukromé osoby, udělené plné moci nemohou být evidovány v registru zastupování.
A jaký je aktuální stav? Novela zákona o základních registrech, která s registrem zastupování přichází, nabyla účinnosti 1.7.2024. Ve stejný den se registr zpřístupnil veřejnosti. Už teď je ale jasné, že se budou úřady k registru připojovat postupně, tzn. komplexnější servis Vám registr zastupování nabídne pravděpodobně až v příštím roce. Vývoj tohoto systému bude navíc pokračovat až do roku 2027, kdy se plánuje zavedení dalších šablon a rozšíření služeb.
S příchodem registru zastupování pochopitelně nezanikají standartní papírové plné moci, které můžete využívat i nadále, a to absolutně bez omezení jako do teď. Digitální verze ale bezpochyby přináší vítanou alternativu a usnadnění.
V příloze článku najdete objasnění dvou typů zastupování, které registr zastupování rozlišuje.
JUDr. Libor Vašíček
Štěpán Vlk
Legal Partners, advokátní kancelář, s.r.o.
Příspěvková organizace je coby specifický samostatný typ právnické osoby je zřizována obcí, krajem nebo státem, aby naplňovala účel stanovený ve zřizovací listině. Jde sice o samostatnou právnickou osobu, ale zároveň je v mnohých aspektech zákonem sešněrována.
Zobrazit vícePrávní nauka říká, že darování je dvoustranné právní jednání, na základě kterého dárce bezplatně převádí vlastnické právo k věci nebo se zavazuje obdarovanému věc bezplatně převést do vlastnictví a dárce dar nebo jeho nabídku přijímá. Darování je založeno na dobrovolnosti a smluvní volnosti. Speciální úprava § 2067 občanského zákoníku však stanoví, že darování v sociálních službách je za určitých okolností neplatné. Jaké jsou důsledky a limity tohoto ustanovení?
Zobrazit vícePříspěvková organizace zprostředkovaně hospodaří s majetkem zřizovatele k naplnění účelu, ke kterému byla zřízena. V rámci této činnosti se na ni uplatní jak obecná, tak speciální zákonná úprava porušení rozpočtové kázně. Tento článek se zabývá analýzou rozdílných režimů sankcí za porušení speciální a obecné rozpočtové kázně příspěvkovou organizací zřízenou územně samosprávným celkem, jakož i dostupnými moderačními a opravnými prostředky.
Zobrazit více