Délka zkušební doby, zákaz opakovaných pracovních poměrů, výpovědní doba nebo výkon práce mladistvých. To jsou jen některé ze změn v pracovním právu k lednu 2025, které se dotýkají téměř každého zaměstnavatele.
Pracovní právo, zákoník práce, novela zákoníku práce, flexinovela, rozvrhování pracovní doby, transparentní odměňování
V minulém roce byla oblast pracovního práva dotčena řadou změn. Turbulentními změnami prošla např. úprava dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, pro soukromý sektor byl zrušený institut zaručené mzdy, změn doznal i výpočet minimální mzdy apod. Aktuálně je velmi diskutovaná tzv. flexinovela zákoníku práce, která měla podle původních odhadů nabýt účinnosti k 1. lednu 2025. V některých článcích na internetu se stále lze dočíst, že změny zakotvené ve flexinovele skutečně nabyly účinnosti od 1. ledna 2025, což přináší neklid a nejistotu zejména do řad personalistů.
Jak to tedy vlastně je? Nabyla již flexinovela zákoníku práce účinnosti? Chystají se v oblasti pracovního práva jiné změny, na které je dobré se předem připravit?
Protože se nám množí dotazy tohoto typu, rozhodli jsme se sepsat toto pojednání, kde se v první části zabýváme výše uvedenou flexinovelou zákoníku práce. Ve druhé části pak představíme změny v rozvrhování pracovní doby účinné od 1. ledna 2025, po nichž zaměstnavatelé a odborná veřejnost již dlouho volali a závěrem (ve třetí části) se pak zabýváme institutem tzv. transparentního odměňování, který by měl být transponovaný do našeho právního řádu do 7. června 2026, a jeho důsledky pro zaměstnavatele a zaměstnance.
Kompletní rozbor si můžete stáhnout v příloze.
Dozvíte se, jak flexinovela upravuje délku zkušební doby, zákaz opakování pracovních poměrů, pravidla pro osoby pečující o malé dítě, výkon práce mladistvých, výplatu mzdy, možnosti doručení mzdového (platového) výměru, změny při výpovědi. Dále se zabýváme změnami v rozvrhování pracovní doby a nakonec i transparentním odměňováním.
JUDr. Šárka Vašíčková
JUDr. Libor Vašíček
Natálie Králová
Legal Partners, advokátní kancelář s.r.o.
Právní analýza rozsudku nedávného Nejvyššího soudu sp. zn. 21 Cdo 2061/2021.
Zobrazit více"Šéfe, házím si áčko, ju?" Takhle si nejspíš omluvu za absenci zaměstnance nikdo nepředstavuje. Ale existuje jeden ještě horší způsob: absence bez omluvy. Co na to říkají zaměstnavatelé, je asi jasné. Co na to ale říká zákon? Jak se proti tomu bránit?
Zobrazit vícePředmětem tohoto článku je analýza druhů výpovědi, které jsou v praxi těmi nejčastějšími, leč právně nejožehavějšími, tedy pro neuspokojivé pracovní výsledky a pro závažné nebo zvlášť hrubé porušení povinnosti a pro soustavné méně závažné porušení povinností plynoucích z právních předpisů. Přílohou tohoto článku je vzorový vytýkací dopis.
Zobrazit více